#player { width: 100%; }​

T I C H O _ N Á V R A T Ů

 

​​​

 

REQUIEM69

03:09 Ticho za Jana Palacha Bohdan a Jana  Mikoláškovi.

Možná jste shlédli premieru pořadu - v rodném domě ve Všetatech 
na ČTart 17.1. ve 21h ..tam je možné ho najit i dal v archivu ČTart.

To byl začátek úvodního Requiem - Motiv mé písně Ticho je tam nepřehlédnutelný, ale provedení s orchestrem, s pěveckým sborem je asi pro mé publikum - očekavající tzv.písničkáře s kytarou - nejspíš nové. A že i ty klasické partitury si napsal sam?

Možná si dovolim trochu životopisu.
Moje klasika zni napriklad například takto      

04:09 DŮM KDE

06:34 Na dnešních černobílých fotografiích jara 68 - jsou jen tanky. 
Na povzdech, co zbylo z Jara 68, mám odpověď
.,, mě zbyly mé písničky.

 Ano, bylo po lepších časech - a asi proto jsem zpíval - o počasí.
S podzimním listím vybizel, si nedat si vzít ..to barevné
- tu nezasněžitelnou naději bílého sněhu
- cestu i tam, kde sníh roztál.
Starám se o tyhle písně asi jako o má vnoučata - toho sotva dvacetiletého mladíka s brýlema.

07:29 PODZIMNÍ - BÍLÉ RÁNO - ROZTÁL SNÍH 

15:42 O tání sněhu se zpívá spíš na jaře - tohle byl stále prosinec 68 
V chladu a špíně se přehoupl i další rok - v napětí, co dál, všichni lidé cítili potřebu něco udělat - Jan Palach to udělal - a já složil tu píseň

TICHO

17:09 ..promiňte, že to byla jen ukázka - té skoro původní podoby jen s kytarou - v závěru se chystám uvést tu nejnovější podobu písně ve zmíněném velkém pořadu z Palachova památníku.

V tom roce 69, respektive ještě na jaře - byla doba ne tak černobílá, jak se dnes zjednodušuje - premiéra Ticha byla zcela veřejná, dokonce v divadle Semafor1, zpíval tam tehdy i Karel Kryl … a já dostal na dva roky angažmá, samozřejmě s jinou písní- v divadle, v televizi - proto můj Dům, kde bydlí láska vešel do podvědomí. Ten zlom nastal o tři roky později, kdy jméno Jan Palach bylo absolutní tabu. 

Abych se dostal do současnosti, přeskočím všechny ty výslechy, postihy, - oběti, aby nebyly další oběti, - kdo pomohl, kdo jen poklepal po ramenou, - psaní do šuplíku, využití času studiem kompozice,  dirigování, nahrávky ve vlastním studiu - do šuplíku, -  osamocení, čekání i pokusy. Ale stále jen jako radioaktivní materiál pro všechny profesionální souvislosti.
Vedle takzvaných zkušeností byly i dobré souvislosti - na zmíněném počasí nezávislá přátelství a svatba s Janou, ve stmelení právě těmi událostmi. Po deseti letech, se dvěma dětmi na mezinárodní dětský den 1.6.82 … Píseň na rozloučenou.

ZNOVU

21:19 Do české současnosti jsme se dostali po pouhých osmi letech nového života za železnou, neprodyšnou oponou. Dnes nepředstavitelnou.  

Jako první jsem tam vybudoval vlastní studio, vyprodukoval první LP
Jako elektroinženýr byl členem výboru Švýcarské společnosti pro elektroakustickou hudbu
Jako manžel, jsem ženě Janě nejen pomáhal v kostele s kytarou v ruce, později i jako varhaník a sbormistr, ale i jako skladatel, do té doby u mě nevídaných kostelních žánrů
- pravda i moje různá - téměř oratoria - měla vždy něco písničkářské kreativity. 

JE TICHÁ NOC

23:58 Tohle jsem složil a hrál na varhany na svatbě dceři Adrianě

GENESIS 1

27:22 Po Listopadu byla doba všech těch spektakulárních návratů .. možná, že jsme některé i zklamali. Místo romantického návratu ztraceného syna, jsme jako bratry prodaný Josef zůstali v Egyptě. Místo návratu, se pravidelně a často vracíme. 

Zklamali bychom i tam ty, kteří s námi už počítali a hlavně ..  máme tam dvě rodiny svých dětí, patero vnoučat. A vlastenectví v dnešní Evropě, téměř bez hranic je ta vzdálenost pouhé kilometry  a blízkost ke kořenům se odehrává ve vlastních útrobách. 

Já po listopadu s kytarou objížděl různé porevoluční festivaly, koncerty.Jeden charitativní projekt se jmenoval Dům kde bydlí láska.Ale je zajímavé že byli i lidé, kteří mě znali jen z jiných oborů .. například režisér Jiří Nekvasil jen jako skladatele elektronické hudby ve třech velkých inscenacích.
Zde příklad - jen úvod k dvouhodinovému Shakespearovi  

PERIKLES 

29:40 S elektronikou jsem vystupoval i živě .. zde ukázka jedné části  performance Žalmu č.2

ŽALM II.

35:41 Sbormistr Stanislav Mistr mě nejdřív znal jen jako autora partitur pro smíšený sbor.

NA POČÁTKU

37:28 Nebo i pro dětský sbor

OTVIREJME BRÁNY

41:44 Jak tohle vše  dát do škatulky se jmenem jednoho člověka.
V mládí jsem se tzv kostelni tématice úmyslně vyhybal.
Ve Švýcarsku, s jinou všeobecnou přitomnosti křesťanství, 
byl ale kostel naše  zamestnani. Našlo se v nem misto pro oba.

I hudba je v kostele samozřejmou součásti. Některe nadpisy v kalendáři zni hudbou. Například vanoce. Nacvičovat s lidmi, se členy sboru nový pořad na velikonoční rano byla silná motivace pro nove skladbicky a skladby. Bez známeho přetlačování o místo na slovo, na hudbu farář / varhaník

42:36 Příklad. Ze vzájemného rozhovoru o námětu i posledniho Janina kázání v Pauluskirche v Zurichu vznikl i nápad na novou píseň.

JEDER TRAGE
Třeba to jednou přeložím … volně . "Vím, že stačí, když  jeden druhému káru tlačí"

46:15 Vedle publika plného kostela jsem nezapomněl i na to nejbližší publikum, nejbližší inspiraci.
Tohle byl dárek Janě k šedesátým narozeninám. 

TY A JÁ

50:37 Když Jana odešla v Zurichu do důchodu, měla čas i na českou spolupráci se mnou ve vyzkoušeném společném tandemu. Tak vzniklo několik větších projektu ..s překlady do češtiny, i zcela nové a doufame i další.
V roce 2011 vydalo nakladatelství Galen knihu "Úklid v suterénu" udajně kompletní sbírky textů, rozhovorů fejetonů. Pokazil jsem jim to a složil dalších dvacet písní a chystáme další velký pořad.

Příkladem a možná dnešním vrcholem je právě ten na začátku zmíněný společný pořad Ticho za Jana Palacha,  Věc národniho významu, i součást našeho životopisu.

51:20 Jsme rádi že naše zkušenosti ze společné práce ve svobodě i materiální zajištěnosti můžeme vozit zpět  domů. Dává to zpětně i smysl našemu odchodu. 

TICHO - AGNUS DEI